Jakie wycieraczki samochodowe?

13 września 2021

Dobra widoczność przyczynia się do właściwej oceny sytuacji na drodze, która to z kolei ma decydujący wpływ na odpowiedni czas na reakcję kierowcy. Okres jesienny, to czas nasilonych opadów. To właśnie o tej porze roku będziemy korzystać z wycieraczek najczęściej, a ich intensywna praca w tym okresie może spowodować ich znaczne wyeksploatowanie.

Samochody, szczególnie te pozostawione na dworze gromadzą więcej wilgoci w dywanikach. Wilgoć odparowuje i osadza się na szybach. Kierujący pojazdem w czasie deszczu, chcąc zachować wymagane minimum bezpieczeństwa muszą zadbać o suchą szybę od środka i odpowiednio wydajne usuwanie wody z przedniej szyby pojazdu.

Usuwanie wilgoci od środka w pojazdach z klimatyzacją nie stanowi większego problemu o ile klimatyzacja jest sprawna i wydajna. Pamiętajmy, że sprawność klimatyzacji, to nie tylko siła nawiewu i zdolność osuszania przedniej szyby, ale również oczyszczone kanały wentylacyjne z grzybów i pleśni.

Trudniejszą sprawą pozostaje usuwanie nadmiaru wody z przedniej szyby. Stan techniczny wycieraczek samochodowych ma decydujące znaczenie w ocenie sytuacji na drodze w czasie ulewy.  Stare, zużyte wycieraczki, uszkodzone pióra wycieraczek lub źle dobrane mogą znacznie zmniejszyć tą widoczność. Zużyte pióra nie mają pełnego styku z szybą i część wody pozostaje rozmazana na szybie. Sygnałem do wymiany będzie  pojawienie się smug na szybkie, nieprzyjemnych dla ucha odgłosów, gdy szyba samochodowa nie jest właściwie osuszana w czasie jazdy.

Często inwestujemy w to, co widać w pojeździe: nowe felgi, lakier, a zapominamy o najistotniejszych elementach mających niewątpliwie kluczowe znaczenie w kwestii naszego bezpieczeństwa.  Należą do nich: opony, hamulce, sprawne światła i wycieraczki. To te podzespoły będą chroniły nasze życie. Dlatego warto się zastanowić i zawczasu serwisować w pierwszej kolejności te elementy.

Przy zakupie nowych piór nie powinniśmy zwracać uwagi wyłącznie na ich cenę. Należy upewnić się, że kupujemy odpowiedni rodzaj i długość wycieraczek. Warto sprawdzić jakiego typu wycieraczki rekomendowane są przez producenta pojazdu.

Dobór odpowiednich wycieraczek

W ofercie producentów pozostają do wyboru:

  • Wycieraczki szkieletowe, standardowe konstrukcje nadające się do starszych modeli aut (klasyki).
  • Wycieraczki płaskie,  bezszkieletowe wyposażone w ramię wraz z piórem stanowiącym integralną część, w które fabrycznie wyposażana jest obecnie większość nowych samochodów.
  • Wycieraczki hybrydowe, czyli wycieraczka klasyczna z wycieraczką płaską. Charakteryzuje się wysoką skutecznością w oczyszczaniu szyby samochodowej za sprawą idealnie przylegającego do niej gumowego pióra.
  • Wycieraczki dedykowane, z indywidualną konstrukcją mocowania do ramienia, możliwy jest wyłącznie w wybranych modelach danego producenta.

Gdzie kupić dobre wycieraczki?

Polecamy zakup produktów znanych marek, w sklepach i serwisach motoryzacyjnych, gdzie wykwalifikowany personel pomoże dobrać odpowiednie wycieraczki do pojazdu zgodnie z zaleceniem  producenta.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *