Co wpływa na szybsze zużywanie wycieraczek?

16 lutego 2021

Pióra do wycieraczek – podstawowe funkcje.

Podstawową funkcją piór wycieraczek samochodowych jest szybkie usuwanie z powierzchni szyby spadających na nią kropli deszczu i śniegu. Latem pozwalają usuwać kurz i owady z przedniej i tylnej szyby.

W pełni sprawne wycieraczki poradzą sobie z efektywnym usuwaniem nadmiaru wody i kontynuowanie jazdy podczas deszczu. Mocno zużyte pióra wycieraczek, nie spełniają swojej podstawowej funkcji. Zniszczone pióra do wycieraczek i te mocno zabrudzone nie tylko pogarszają widoczność kierującego pojazdem, ale również niszczą szybę.

Ważne jest kontrolowanie ich stanu, a w przypadku zużycia (widoczne smugi na szybie wynikające z nierównomiernego przylegania swoją powierzchnią piór do szyby) należy wimienić je na nowe.

Co wpływa na szybsze zużywanie wycieraczek? 

Szybkie zużycie wycieraczek samochodowych następuje po niewłaściwej ich eksploatacji, przy ich uruchamianiu, gdy szyba nie jest dostatecznie spryskana płynem.

Pióra wycieraczek samochodowych są również wrażliwe na słońce i mróz. Długie eksponowanie pojazdu na słońcu sprawia, że szyba mocno się nagrzewa i przylegająca do niej wycieraczka może się odkształcić.

Najłatwiej uszkodzić pióra w zimie. Uruchamianie wycieraczek przymarzniętych do szyby skutkuje natychmiastowym zerwaniem warstwy odpowiadającej za prawidłowe zbieranie kropel deszczu i błota pośniegowego. 

Duże znaczenie na tzw. “żywotność” piór do wycieraczek ma teren, w którym użytkujemy pojazd. Bezsprzecznie pióra do wycieraczek pracujące

w warunkach miejskich wytrzymają dłużej od tych pracujących w warunkach terenowych.

Działanie wycieraczek ściśle związane jest z układem spryskiwania szyb. Uszkodzenie układu wpływa bezpośrednio na trwałość piór. 

Jak wydłużyć cykl wymiany piór wycieraczek? 

Należy stosować więcej płynu do spryskiwaczy. Oszczędzamy nie tylko pióra, ale szybę pojazdu. Wycieranie szyby na sucho powoduje powstawanie rys. Szampon z woskiem również przyspiesza zużycie piór. 

Kiedy należy wymienić pióra wycieraczek?

Co do zasady pióra wymienia się, gdy zaczynają hałasować, podskakiwać albo na szybie pojawiają się smugi lub niedociągnięcia.

Wymiana piór przynajmniej raz w roku?

Wycieraczki lub same pióra wycieraczek powinno wymieniać się raz na rok, najczęściej po sezonie zimowym. Świadomi właściciele pojazdów najczęściej dokonują wymiany co kilka miesięcy.

Jakie wycieraczki samochodowe wybrać?

W obecnych technologiach produkuje się 3 rodzaje wycieraczek samochodowych:

Wycieraczki szkieletowe zaopatrzone w ramię i profile, dociskające pióro do powierzchni szyby. Ich zaletą jest możliwość wymiany samych gumowych piór. Pozostawiamy ramię, a samo pióro umieszczamy w szynach. 

Wycieraczki bezszkieletowe wyposażone w ramię wraz z piórem stanowiącym integralną część. Wyróżniają się zmniejszonymi oporami powietrza, co przekłada się na design i mniejsze szumy w czasie szybkiej jazdy.

Wycieraczki hybrydowe posiadające cechy szkieletowych i płaskich bezszkieletowych. W wycieraczkach hybrydowych uzyskano komfort aerodynamiczny przy równie mocnym docisku do szyby, jak w przypadku tradycyjnych wycieraczek szkieletowych. Dokonano tego dzięki konstrukcji opartej na integracji pióra z ramieniem z dodatkowym wzmocnieniem – stelażem dociskającym pióro do szyby.

Ze względu na wysoką kulturę pracy oraz dokładność zbierania wody jest to zdecydowanie najlepsze pióro dostępne na rynku. 

Jak zadbać o mechanizm wycieraczek?

Układ musi pracować jak najczęściej. Przewrotnie brak pracy układu wpływa na szybsze zużycie.  Statystycznie częściej wymieniamy wycieraczkę tylną, którą sporadycznie się używa. 

Konsekwencje z zaniedbania wymiany piór

Oczywistym jest fakt, że brak sprawnego układu zmniejsza bezpieczeństwo kierującego pojazdem i pieszych na drodze. Nie każdy jednak wie, że za niesprawne wycieraczki i brak płynu do spryskiwaczy, policjant ma prawo wymierzyć mandat w wysokości 500 zł. 

Dlaczego szyby w samochodzie parują?

Woda, która zalega w podłodze pojazdu i przyczynia się do korozji blachy, szuka ujścia górą. Para ogranicza widoczność, a parująca podłoga i dywaniki wydzielają nieprzyjemny zapach.

Należy pamiętać, że nowe pojazdy pod dywanikami skrywają również ważne elementy i przewody elektryczne, które poddane działaniu wody mogą spowodować poważne awarie samochodu.

Jak więc zadbać o podłogę w samochodzie?

Czasami proste rozwiązania są najskuteczniejsze. Wystarczy pamiętać o wymianie dywaników letnich, welurowych na wersję zimową. Dywaniki welurowe świetnie sprawdzają się latem, nie są jednak dobrym rozwiązaniem w zimie. Wersja gumowa może jest mniej efektowna, ale potrafi sprostać swojemu zadaniu znacznie lepiej.  

Dlaczego warto wymienić dywaniki welurowe na gumowe zimą?

W sezonie jesiennym i zimowym trudniej utrzymać czystość w naszym samochodzie. Dotyczy to w szczególności właścicieli pojazdów mieszkających poza tzw. “strefą miejską”. Częsty brak chodników i utwardzonych dróg nie ułatwia utrzymania naszych aut w czystości. Wchodząc do wnętrza pojazdu w ubłoconych butach wnosimy błoto pośniegowe, piasek i glinę. 

Dywaniki samochodowe zabezpieczają oryginalną wykładzinę auta, która się nie niszczy i zachowuje swoją estetykę przez długi czas. A to z pewnością wpływa na korzyść podczas sprzedaży samochodu. 

Dywaniki gumowe zatrzymują wodę i tym samym zapewniają ochronę przed wnikaniem wody w podłogę pojazdu. Podłoga samochodu składa się z kilku warstw (dywan, wytłumienie, izolacja) i szybko wchłania wilgoć, która prowadzi w pierwszej kolejności do parowania szyb w samochodzie, a następnie do powstania pleśni i grzyba. 

Pleśń nie tylko wygląda nieestetycznie, lecz także ma bezpośredni wpływ na samopoczucie i zdrowie osób, które korzystają z pojazdu. W samochodzie z grzybem i pleśnią wydzielają się szkodliwe dla organizmu toksyny, które początkowo mogą powodować nadmierne zmęczenie lub częste bóle głowy. Wszystkiemu towarzyszy oczywiście nieprzyjemny zapach. W zależności od stopnia zaawansowania pleśni i grzyba kolejnymi niepokojącymi objawami mogą być: rozdrażnienie, bezsenność oraz dekoncentracja na drodze.

Dywaniki gumowe łatwe w czyszczeniu.

Można je umyć samemu albo podjechać na myjnię samoobsługową. Materiał ten jest odporny na działanie detergentów.

Bezpieczne dywaniki?

Dywaniki warto doposażyć w tzw. stopery, które służą do ich przymocowania do podłogi, aby się nie przesuwały. Warto w ten sposób zadbać chociaż o dywanik kierowcy pojazdu. Mamy wtedy pewność, że nie przesunie się podczas jazdy.

Dywaniki samochodowe prosty wybór?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *