12 nieznanych sposobów na mniejsze zużycie paliwa?

6 stycznia 2021

Popularność jaką zyskuje EcoDriving pokazuje, jak istotne znaczenie dla kierowców ma niskie zużycie paliwa. Oto kilka porad jak świadomie można zmniejszyć jego zużycie.

1) Start silnika

Pierwsze naście kilometrów prowadź spokojnie, pozwól się nagrzać silnikowi.

2) Wyłączaj silnik podczas postojów

W nowych samochodach wyłączenie silnika już na 10 sekund przynosi wymierne korzyści, starsze samochody opłaca się wyłączać po 20 sekundach.

3) Zmiana biegów

Pierwszy bieg służy tylko do ruszania. Jadąc na wyższym biegu lekko dotykając gaz zużyjemy mniej paliwa niż jadąc na niższym biegu z mocniej wciśniętym pedałem gazu.

4) Stała prędkość

Utrzymuj stałą prędkość. Nie przyspieszaj ani nie hamuj gwałtownie. Unikaj wysokich obrotów, jeśli nie jest to koniecznie. Przewiduj sytuację na drodze!

5) Sprawny samochód

Stary olej, brudne filtry, stare świece zwiększają spalanie paliwa do 10%
Zaniedbania prowadzą nie tylko do szybszego zużywania się jednostki napędowej, ale również do zwiększonego spalania.  Silnik, by zachować sprawność, musi konsumować więcej paliwa. Regularna wymiana olejów, filtrów oraz świec to gwarancja optymalnego spalania. Wymian warto dokonywać nieco częściej niż zaleca producent.

6) Tankuj dobre paliwo!

Dobrej jakości paliwo jest bardziej wydajne, pozwala zachować silnik w dobrym stanie przez dłuższy czas.

7) Dłuższe trasy

Długie dystanse pokonujemy na optymalnej prędkości pojazdu do 80%, maksymalnej dla Twojego samochodu.

8) Porządek w bagażniku

Wożenie zbędnych przedmiotów w samochodzie zwiększa jego masę, a większa masa, to większe spalanie.

9) Bagażniki dachowe

Bagażniki dachowe wpływają na aerodynamikę pojazdu, więc zwiększają zużycie paliwa.

10) Klimatyzacja, podgrzewane fotele, radio

Prąd w aucie nie jest darmowy. Im więcej go zużywamy tym rośnie nam zużycie paliwa.

11) Opony

Praktycznie każdy aspekt związany z tym elementem jest ważny – od jakości ogumienia, stanu, po ciśnienie, rozmiar i typ.  Ciśnienie niższe już o 0,5 bara niż zaleca producent powoduje zwiększenie się zużycia paliwa o 5% w górę. Warto kontrolować je regularnie, a dodatkowym atutem będą lepsze właściwości trakcyjne i większy poziom bezpieczeństwa.

Warto również w porę zmieniać opony na letnie – zimówki, ze względu na swoją konstrukcję, negatywnie wpływają na zużycie paliwa.

12) Geometria 3D

Trwa ekologiczny wyścig z czasem o oszczędności paliwa i zmniejszenie emisji spalin. Czy wiesz, że wadliwie ustawiona geometria kół powoduje zwiększone zużycie paliwa (do 4%). Odpowiada za to skośne ustawienie auta do toru jazdy, które wywołuje dodatkowe opory.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *