Geometria kół 3d – jak ustawić zbieżność kół

4 stycznia 2021

Geometria kół 3d

Geometria kół 3d – termin, który nadal wielu kierowcom niewiele mówi. Co to jest? Kiedy powinno się ją ustawiać? I jak ona pomaga w prowadzeniu pojazdów? na te pytania odpowiemy w poniższym tekście.

Aby prawidłowo zrozumieć, czym jest geometria kół musimy zdać sobie sprawę jak ustawione są koła, czym jest zbieżność, jaki powinien być ich kąt pochylenia, kąt pochylenia osi sworznia zwrotnicy czy kąt wyprzedzania osi sworznia zwrotnicy.

Zacznijmy od pojęcia zbieżności, to nic innego jak określenie położenia kół względem siebie. Zbieżność można określić jako dodatnią, kiedy koła skierowane są do wewnątrz lub jako ujemną, kiedy koła skierowane są na zewnątrz.

Z kolei kąt pochylenia (lub nachylenia) kół będzie dla nas bardziej zrozumiały kiedy spojrzymy na pojazd z przodu lub z tyłu, i spróbujemy znaleźć przestrzeń między pionem a płaszczyzną koła. Tym razem jeżeli koło skierowane jest na zewnątrz, mówimy o dodatnim kącie pochylenia. I odwrotnie, na wewnątrz określamy jako kąt ujemny. Z ciekawostek – tylne koła będące na sztywnej osi mają najczęściej kąt pochylenia równy 0 stopni, z kolei przednie mają niewielkie położenie ujemne.

Kąt pochylenia sworznia już nie jest taki prosty do określenia na “oko”, jest to oczywiście kąt pomiędzy sworzniem zwrotnicy a prostą pionową koła.  jednak w przypadku nowszych konstrukcji pojazdów mamy do czynienia ze sworzniami kulistymi, przez co linia kata określa się inaczej, tworzona jest ona poprzez oś obrotu tych sworzni podczas skrętu.

geometria_rysunek
geometria 3d

Wyjaśnijmy jeszcze kąt wyprzedzenia osi sworznia zwrotnicy. Bez specjalnego zagłębiania się w szczegóły zamieszczamy rysunek, który jasno wskazuje gdzie należy odczytać kąt wyprzedzenia osi sworznia zwrotnicy.

 

 

Aby ustawić geometrię musimy zmienić długość drążków kierowniczych, drążków zbieżności, a także dokręcić lub odkręcić śruby mocujące wahacz. Wydaje się to prostym zabiegiem, ale skąd wiemy jakie powinny być zachowane kąty? Każdy z producentów pojazdów posiada własne wartości, które zamieszczone są w oprogramowaniu dedykowanym do ustawiania zbieżności kół. Tylko certyfikowane urządzenia dają gwarancję prawidłowych ustawień, a kąty mierzone metodą laserową dają faktyczny obraz ustawień.

Geometria kół 3d – Kiedy ustawiać?

W zasadzie producenci zalecają sprawdzać ustawienia kół co jakiś czas, jednakże w praktyce, zawsze powinniśmy ustawić/sprawdzić zbieżność kiedy:
– wymieniamy wahacze
– wymieniamy amortyzatory
– wymieniamy końcówki drążków kierowniczych
– opony zdzierają nam się z jednej strony
– pojazd znosi na jedną stronę
– dokonane zostały zmiany konstrukcyjne w zawieszeniu
– pojazd uległ kolizji

Warto pamiętać, aby jazda samochodem była nie tylko komfortowa, ale i bezpieczna same dobrej jakości opony nie wystarczą. Ogromne znaczenie ma również właściwe ustawienie kół w osi pojazdu. Bez tego trudno mówić o bezpieczeństwie na drodze. Zanim zrezygnujemy z ustawienia kół powinniśmy uświadomić sobie, że na drodze nie jesteśmy sami. Przez własne zaniedbania możemy spowodować wypadek tragiczny w skutkach.

Wychodząc naprzeciw tym kierowcom, którzy chcą mieć perfekcyjnie ustawione koła w aucie, proponujemy usługę nazywaną geometria 3D. Jest to najbardziej nowoczesna metoda ustawiania kół w samochodzie, jaka obecnie dostępna jest w naszym kraju.

Pomiar wykonywany jest elektroniczne w technologii 3D, co przekłada się na jego wyjątkową precyzję. Nie ma tu miejsca na najmniejsze pomyłki, a koła zostają ustawione perfekcyjnie. Decydując się na skorzystanie z tej usługi, można być pewnym, że auto będzie prowadziło się po prostu idealnie!

Geometria 3D to idealna propozycja dla wszystkich wymagających, którym nie obce bezpieczeństwo własne i innych.

Umów się na ustawienie geometrii 3d 

Kontakt

Okręgowa Stacja Kontroli Pojazdów CEL
Serwis Pojazdów CEL
Godziny otwarcia:
Poniedziałek – Piątek 7:00 – 21:00
Sobota 8:00 – 15:00

Telefon: 61 670 40 93
Kom: 666 080 217
Ul. Polna 3 Dąbrówka (Trasa S11, węzeł Dąbrówka)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *