Serwisowanie układu klimatyzacji

23 kwietnia 2021

Serwisowanie układu klimatyzacji

Układ klimatyzacji wymaga okresowej diagnostyki, a niekiedy napraw. Regularnie, raz do roku należy sprawdzać szczelność klimatyzacji przez odciągnięcie czynnika chłodzącego w celu pomiaru jego ilości. Następnie klimatyzację ponownie napełnia się odpowiednim czynnikiem roboczym z olejem. O niezbędnej ilości czynnika informuje naklejka umieszczona w komorze silnika albo instrukcja serwisowa producenta pojazdu. 

Jeśli klimatyzacja nie funkcjonuje poprawnie, szyby parują, a z wentylacji wydobywa się nieprzyjemny zapach, są to wyraźne sygnały, że musimy zainterweniować i wybrać się do serwisu. Należy bowiem zdiagnozować stan kompresora, osuszacza, parownika, skraplacza oraz przewodów klimatyzacji.

Co więcej układ klimatyzacji pracuje w uciążliwych warunkach, w skrajnych temperaturach i przy dużych wahaniach ciśnienia. Dlatego każdy użytkownik powinien wiedzieć, jak prawidłowo używać klimatyzacji:

  • jak najczęściej, ponieważ to wydłuża jej żywotność,
  • czynnik roboczy w układzie zawiera w sobie również olej, smarujący wszystkie wymagające tego podzespoły klimatyzacji, co zapobiega nadmiernemu tarciu i zużyciu np. kompresora. A ciągła praca układu zapewnia jego nieustanne smarowane i ochronę.

Pamiętajmy też, że serwisowanie klimatyzacji powinno być przeprowadzane w odpowiednio przygotowanych pod względem technicznym i merytorycznym zakładzie, gdyż jest to proces wymagający nie tylko specjalistycznych urządzeń, ale i specjalistów.

Odgrzybianie klimatyzacji
Podczas pracy klimatyzacji nieustannie zachodzą wspomniane już procesy rozprężania i schładzania, a następnie wymiany cieplnej i ponownego sprężania, co wiąże się z powstawaniem dużej ilości wilgoci. Są to warunki sprzyjające nagromadzeniu i wzrostowi populacji grzybów pleśniowych unoszących się w powietrzu. Organizmy te wytwarzają zarodniki i substancje toksyczne, które są wdychane wraz z powietrzem wdmuchiwanym do kabiny przez wentylator układu klimatyzacji.

Powstaje więc szkodliwy bioaerozol, wnikający do naszego układu oddechowego i powodujący reakcje alergiczne oraz prowadzący do górnych infekcji dróg oddechowych. Dlatego też podróżowanie w warunkach narażenia na wdychanie powietrza nasyconego rodnikami grzybów jest mało komfortowe nie tylko z uwagi na uciążliwy zapach wydobywający się z nawiewów, ale także ze względu na ryzyko zachorowania wskutek długotrwałego przebywania w niekorzystnym mikroklimacie kabiny auta z „nieczyszczoną klimatyzacją.”

W związku z tym bardzo ważne staje się regularne odgrzybianie klimatyzacji połączone z wymianą filtrów kabinowych. Istnieje kilka metod prowadzenia tego procesu, zależnie od poziomu zanieczyszczenia układu oraz od skali i trwałości efektu, który zamierzamy osiągnąć.

Pierwsza metoda, określana mianem chemicznej, polega na wprowadzeniu do układu preparatu w postaci pianki. Ma na celu oczyszczenie kanałów układu i dotarcie do parownika w celu jego zdezynfekowania. Jest to metoda najszybsza, najtańsza i często wykorzystywana przez kierowców w ramach działania na własną rękę. Uznawana jest jednak za mało skuteczną i krótkotrwałą.

Druga metoda to ozonowanie klimatyzacji – przy wykorzystaniu urządzenia zwanego ozonatorem do kabiny i układu klimatyzacji wprowadza się ozon, który jest gazem biobójczym o silnych właściwościach utleniających, błyskawicznie radzącym sobie z unicestwianiem grzybów i innych drobnoustrojów oraz zapachów. Ozonowanie trwa zwykle kilkadziesiąt minut i jest wysoce skuteczne.

Trzecia metoda to odgrzybianie ultradźwiękami. W tym przypadku również wykorzystuje się specjalistyczne urządzenie, które emituje ultradźwięki, rozbijające parujący płyn dezynfekujący do postaci mikroskopijnej mgiełki. Środek biobójczy w takiej formie dociera do zakamarków układu klimatyzacji, a także dezynfekuje wnętrze samochodu i usuwa nieprzyjemne zapachy.

Dbaj o klimatyzację

Pamiętajmy, serwisowanie klimatyzacji polecajmy specjalistom, którzy doradzą, powiadomią o stanie całego układu klimatyzacji. Nie warto też czekać na największe upały – zadbaj o klimatyzację już teraz.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *