Czy ozonowanie pojazdu likwiduje wirusa? – Państwowy Zakład Higieny zaleca ozonowanie

31 marca 2021

Dlaczego warto ozonować pojazd?

Klimatyzacja z uwagi na swoją konstrukcję i specyfikę pracy wymaga cyklicznych serwisów. Bez odpowiedniej konserwacji staje się siedliskiem wielu niebezpiecznych bakterii, wirusów, pleśni i grzybów. Jest to naturalne zjawisko towarzyszące samej jej eksploatacji. Wykraplająca się w chłodnicy klimatyzacji wilgoć oraz wysoka temperatura stanowią idealne warunki do rozwoju drobnoustrojów.

Kurz, bakterie, i pyłki znajdujące się w powietrzu gromadzą się w kanałach wentylacyjnych, wszelkiego rodzaju zakamarkach, desce rozdzielczej, a nawet tapicerce. Izolowane od niekorzystnych warunków atmosferycznych szybko się nagromadzają i podczas uruchomienia nawiewu rozprzestrzeniają się po wnętrzu pojazdu, czego efektem jest przykry zapach unoszący się z klimatyzacji.

Zaniedbana klimatyzacja znacząco obniża komfort jazdy. W przypadku mocno zanieczyszczonej klimatyzacji nie wystarczy już samo odgrzybianie – trzeba wymontować parownik i dokładnie go oczyścić. Demontaż taki wiąże się z dodatkowymi kosztami. Lepiej zatem regularnie ozonować i tym samym oczyszczać klimatyzację.

Czy ozonowanie pojazdu likwiduje wirusy?

Kolejne fale zachorowań na COVID-19 zmuszają wszystkich do zachowania szczególnej ostrożności. Staramy się dezynfekować wszystko i wszystkich, by uchronić się przed infekcją. Dezynfekujemy ręce, zasłaniamy nos i usta, ale czy pomyśleliśmy także o bezpiecznym i skutecznym oczyszczeniu swojego pojazdu?

W okresie pandemii koronawirusa Państwowy Zakład Higieny zaleca ozonowanie pomieszczeń i obiektów użyteczności publicznej jako skuteczny sposób na dezynfekcję. Ozonatory wykorzystuje się w szpitalach, restauracjach, sklepach i środkach transportu.

We wnętrzu pojazdu można znaleźć także wirusy odpowiedzialne m.in. za infekcje przeziębieniowe, grypę. Ryzyko wzrasta gdy użytkownik pojazdu korzysta z przedmiotów publicznych.

Ozonowanie w połączeniu z wymianą filtra kabinowego jest skuteczną, bezpieczną i ekologiczną metodą usuwania wirusów

ozonowanie-samochodu-pojazdu-stacja-celcel-ozonowanie-covid

Grzyby w samochodzie:

Zagrożenie stwarzają również żyjące we wnętrzu pojazdu grzyby, produkujące jedną z najsilniejszych trucizn – mykotoksynę, która może powodować alergie, być przyczyną ostrych, przewlekłych (w tym śmiertelnych) zatruć pokarmowych, grzybic, chorób układu oddechowego, a także powodować osłabienie układu odpornościowego.

Jak dbać o auto, by ograniczyć liczbę mikroorganizmów w jego wnętrzu?

Uzupełniamy standardowe sprzątanie pojazdu o dezynfekcję elementów częstego styku z naszymi dłońmi. Należą do nich: kierownica, deska rozdzielcza z często dotykanymi przyciskami i pokrętłami do radia i klimatyzacji, dźwignia zmiany biegów, klamki, przyciski/pokrętła do otwierania i zamykania szyb.

Co kilka miesięcy powinno się również odgrzybiać system wentylacyjny pojazdu w celu zabicia żyjących w nim bakterii i grzybów. O obecności tych drugich świadczy m. in. nieprzyjemny zapach tuż po włączeniu nawiewu. Ozon dzięki silnym właściwościom utleniającym wyeliminowuje z powietrza uciążliwe zapachy powstałe w wyniku gromadzenia się pleśni i grzybów.

Zalety ozonowania:

  • zwalcza drobnoustroje i alergeny,
  • pozwala zdezynfekować i zneutralizować większość drobnoustrojów oraz związków chemicznych,
  • sterylizuje pomieszczenie (powietrze i przedmioty),
  • oczyszcza elementy instalacji wentylacji i klimatyzacji (kanały wentylacyjne i trudno dostępne miejsca),
  • usuwa nieprzyjemne zapachy, np.: dym papierosowy,
  • Działa 5000 razy szybciej niż chlor i jest 50 razy skuteczniejszy.

Efekty ozonowania:

Bezpośrednio po ozonowaniu wnętrze samochodu pachnie świeżością, inaczej niż przed rozpoczęciem procesu odświeżającego. Po kilku dniach w kabinie wciąż unosi się zapach świeżości.

Proces ozonowania:

  • Umieszczenie ozonatora na siedzeniu pasażera lub podłodze przy siedzeniu pasażera lub wprowadzenie przewodu wentylacyjnego poprzez szczelinę uchylonego okna;
  • Uruchomienie silnika pojazdu;
  • Włączenie wentylatora na maksymalne obroty,
  • Ustawienie minimalnej temperatury;
  • Włączenie obiegu wewnętrznego;
  • Uruchomienie urządzenia na ok 15-30 min;
  • Czas trwania i skuteczność ozonowania uzależnione są nie tylko od wydajności urządzenia, ale i jednocześnie od intensywności zabrudzeń pojazdu.

Pamiętamy również o wymianie filtra kabinowego i oczyszczeniu parownika.

Jak często ozonować samochód?

W trosce o zdrowie własne i pasażerów, ozonujemy samochód zimą i latem. Gdy przewozimy zwierzęta w aucie, powinniśmy ozonować częściej.

Ozonowanie samochodu – cena

Jaka jest cena ozonowania samochodu? Cena usługi uzależniona jest od pakietu. Czy zlecamy samo ozonowanie, czy również dodatkowe usługi? Dla zwiększenia skuteczności ozonowania zachęcamy do zlecenia usługi czyszczenia mechanicznego i chemicznego parownika oraz diagnostykę klimatyzacji samochodowej, której częścią jest sprawdzenie szczelności kanałów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *