Badanie techniczne przyczepy, naczepy

10 marca 2021

Przyczepy dzielimy na kilka kategorii. Wśród nich wyróżniamy przyczepy ciężarowe, rolnicze oraz naczepy. Bez względu na ich rodzaj, bardzo ważne jest regularne badanie techniczne. Dzięki temu będzie ona całkowicie sprawna i zawsze gotowa do użytku. Na czym polega taki przegląd? Oto kilka informacji, które jako właściciel przyczepy powinieneś znać!

Podstawowa klasyfikacja przyczep i naczep:

  • przyczepa ciężarowa rolnicza do 1,5 t d.m.c.
  • przyczepa ciężarowa rolnicza powyżej 1,5 t do 6 t d.m.c.
  • przyczepa ciężarowa rolnicza powyżej 6 t d.m.c.
  • przyczepa (naczepa) ciężarowa i specjalna do 3,5 t d.m.c.
  • przyczepa (naczepa) ciężarowa i specjalna powyżej 3,5 t do 16 t d.m.c.
  • przyczepa (naczepa) ciężarowa i specjalna powyżej 16 t d.m.c.

Jakie przyczepy podlegają badaniu technicznemu i kiedy?

Przyczepa nie jest samochodzielnym poruszającym się pojazdem, musi jednak obowiązkowo przechodzić badanie techniczne. Regulacje narzucają na nie nakaz, z uwagi na fakt, że często przewożą one ciężki towar lub dużych rozmiarów ładunek. Przyczepa (naczepa) musi być w idealnym stanie, by nie zagrażała bezpieczeństwu w ruchu drogowym.

Nie każda przyczepa podlega regularnej kontroli. Ten obowiązek nałożony jest na  właścicieli przyczep o dopuszczalnej całkowitej masie ponad 750 kg.

Jeśli posiadasz przyczepę powyżej 750 kg, to musi ona przechodzić przegląd tak często, jak samochód, do którego jest dołączona.

Przegląd przyczepy – Jak przygotować się na okresowe badanie techniczne?

Kontrola standardowo zaczyna się od sprawdzenia tablic rejestracyjnych oraz zgodności numeru VIN z tym, który podany jest w dowodzie rejestracyjnym.

Następnie fachowcy przechodzą do kontroli instalacji elektrycznej. Badają między innymi przewody, którymi przyczepa jest połączona z pojazdem. To kluczowy element, który wpływa na bezpieczeństwo. Oprócz tego sprawdzają hamulce, które również są bardzo ważne, jak w każdym innym pojeździe.

Podczas badania sprawdzane jest także oświetlenie przyczepy oraz stan jej ogumienia, który musi być na tyle dobry, by nie blokować hamowania. Kontroli podlega również stan podwozia przyczepy.  Sprawdzana jest ewentualna korozja i jej wpływ na bezpieczeństwo jazdy.

Kontakt – Stacja Kontroli Pojazdów

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *