Wymiana opon – Dlaczego warto umówić wizytę?

16 marca 2023

Wymiana opon – Dlaczego warto umówić wizytę?

Opony to jedyne ogniwo łączące pojazd z nawierzchnią drogi. Dlatego warto poświęcić im trochę więcej czasu i uwagi. To od nich zależy nasze bezpieczeństwo. Sam proces wymiany opon poprzedza wnikliwa analiza stanu felg. Wizyta w warsztacie powinna być umówiona na konkretną godzinę.

Pracownicy serwisu mogą obejrzeć stan felg, ewentualne skrzywienia. Następnie ocenić opony, ich kompatybilność (nowe opony) z felgami i zgodność z pojazdem. Należy sprawdzić kilka parametrów: wysokość bieżnika, uszkodzenia i odkształcenia opon. Warto również poświęcić chwilę uwagi zdejmowanym oponom. Wszelkie uszkodzenia, odkształcenia, nieprawidłowe zużycie bieżnika będzie świadczyło np. o źle ustawionej geometrii.

Używane felgi dokładnie myjemy i czyścimy z korozji, a obręcze i stopki opony smarujemy smarem. W oponach montowane są nowe wentyle. Śruby do montażu kół są najpierw montowane ręcznie, a potem dokręcane kluczem dynamometrycznym, zgodnie z momentem dokręcenia, ustalonym przez producenta pojazdu.

Warsztat wyposażony jest w odpowiednie narzędzia i urządzenia, pozwalające na serwis opon, również typu run flat. Świadczymy usługę serwisowania układów TPMS (układów monitorowania ciśnienia w oponach)

Zlecając nam opiekę nad stanem opon w Twoim pojeździe zyskujesz terminową wymianę bez kolejek. Czynności wulkanizacyjne dogodnie dopasowujemy do Twojego kalendarza.

Dobór opony do felgi.  Parametry pojazdu,  styl jazdy.

Podstawowe informacje jaki rozmiar opon i felg należy zastosować do modelu pojazdu określa instrukcja auta. W serwisie można uzyskać precyzyjniejsze informacje dotyczące opon i felg w oparciu o styl jazdy i sposób eksploatacji pojazdu.

Geometria zawieszenia a wymiana opon – czy ustawiać?

Po każdym montażu nowych opon należy ustawić geometrię zawieszenia. Przedłuża to żywotność opon i zmniejsza zużycie paliwa. Ustawienie geometrii zawieszenia znacząco wpływa na inne elementy pojazdu. Wpływa nie tylko na jakość prowadzenia pojazdu, ale na samo bezpieczeństwo kierującego i pasażerów.

Pod pojęciem geometrii kół kryje się kilka ustawień zawieszenia: kąt pochylenia kół, zbieżność kół, kąt pochylenia sworznia zwrotnicy oraz kąt wyprzedzenia osi sworznia zwrotnicy.

Jak rozpoznać złe nastawy geometrii kół.

 • Ściąganie auta na jedną ze stron, prawo lub lewo,
 • Nierównomierne zużywanie się opon
 • Piszczenie opon przy skręcaniu
 • Niestabilne prowadzenie, które wymaga ciągłego korygowania toru jazdy.
 • Nierówne ustawienie kierownicy podczas jazdy na wprost,
 • Kierownica nie wraca do naturalnej pozycji po wyjeździe z zakrętu,

Kiedy należy kontrolować geometrię zawieszenia?

 • Po naprawie zawieszenia (wymiana wahaczy, belki skrętnej, kolumn resorujących),
 • Po naprawie układu kierowniczego (końcówki drążków kierowniczych, wymiana przekładni kierowniczej),
 • Po  kolizji lub wypadku,
 • Po wjechaniu w głęboką dziurę,
 • Gdy auto ściąga, na jedną ze stron,
 • Gdy dochodzi do nierównomiernego zużycia bieżnika (przycinania),
 • Okresowo raz do roku

Dysponujemy doświadczonymi mechanikami i nowoczesnym sprzętem pomiarowym. Geometrię zawsze wykonujemy w samochodzie z całkowicie sprawnym zawieszeniem i układem kierowniczym. Przed pomiarem mechanik kontroluje sworznie wahaczy, sprawdza drążki kierownicze, końcówki drążków kierowniczych oraz elementy gumowe i metalowo-gumowe.

Wulkanizacja CEL – Serwis, wymiana i przechowalnia opon
Godziny otwarcia:
Poniedziałek – Piątek 7:00 – 21:00
Sobota 8:00 – 15:00

Kom: 666 080 217
Telefon: 61 670 40 93
Poznań – Dopiewo – Dąbrówka
Ul. Polna 3 Dąbrówka (Trasa S11, węzeł Dąbrówka)
62-070 Dopiewo (2o km od Poznania)

Jak dojadę

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *