Stacja Kontroli Pojazdów – czy każda jest taka sama?

16 lipca 2020

Stacja Kontroli Pojazdów – zastanawiamy się czy dobrze wybraliśmy

Kiedy jedziemy do serwisu samochodowego, zastanawiamy się czy dobrze wybraliśmy, czy profesjonalnie wykonają zleconą usługę. Kiedy jedziemy na obowiązkowe badanie techniczne, co decyduje o wyborze stacji kontroli pojazdów?

Zależy nam na tym aby nasz samochód czy moto był bezpieczny, jednak czy nie jest tak, że przed przyjazdem na obowiązkowe badanie techniczne zadajemy sobie pytanie, czy mój pojazd przejdzie przegląd techniczny? Na jakiej stacji kontroli pojazdów przeprowadzą badanie profesjonalnie ale i doradzą, pomogą w rozwiązaniu ewentualnych problemów? Jakim kryterium posługujemy się przy wyborze stacji kontroli pojazdów oraz czy każda z dostępnych stacji funkcjonuje w ten sam sposób?

Wybieramy stację kontroli pojazdów – czym się kierujemy?

Trudno nam posegregować czynniki jakimi się kierujemy wg ważności, niemniej najczęściej spotykane odpowiedzi to:

  • bliskość miejsca zamieszkania
  • szybkość przeprowadzania badania – tak wiemy, każdy chciałby aby badanie techniczne zostało przeprowadzone w ekspresowym tempie, jednak musimy pamiętać, że obowiązkowy przegląd techniczny wymaga pewnej precyzji, sprawdzenia wszystkich elementów w sposób dokładny – ponadto ustawodawca przewidział czas na wykonanie badania technicznego, którego nie można skrócić.
  • diagnosta – czy będzie czepiał się każdej usterki? czy będzie miły?
  • istnieje także osoby, które postrzegają stację kontroli pojazdów przez pryzmat “przepuszczania” pojazdu z usterkami

Czy każda stacja kontroli pojazdów – działa tak samo?

Na podstawie ustawy, tak każda OSKP i SKP, działają identycznie a tym samym – powinny przeprowadzić badanie techniczne zgodnie z wymaganiami jakie ustalił ustawodawca i działać na mocy rozporządzeń. Jednak prawo, to nie wszystko. Bardzo wiele zależy od diagnostów samochodowych, ich doświadczenia zawodowego, podejścia do klienta i zrozumienia wielu sytuacji. Dlatego przy poszukiwaniu stacji kontroli pojazdów, nie zawsze kryterium oceny pod kątem bliskości ma znaczenie. Cóż nam przyjdzie z poprawnie przeprowadzonego badania technicznego, jeśli diagnosta widząc inne możliwe usterki, nawet o nich nie wspomni? Cóż nam z dużego doświadczenia diagnosty, jeśli w podejściu do nas zachowa się nieprzyjemnie? Dlatego warto kierować się szerszym katalogiem warunków, dodając:

  • kompleksowość usług – zawsze lepiej wybrać Okręgową Stację Kontroli Pojazdów niż Podstawową Stację Kontroli Pojazdów – ma to znaczenie na doświadczenie diagnosty
  • wyposażenie stacji – w przypadku stacji kontroli pojazdów, które obecne są przy serwisach samochodowych, istnieje spora możliwość weryfikacji usterek znacznie szerzej niż pozwalają możliwości obowiązkowego badania technicznego.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *