Opony – fakty i mity

18 lutego 2019

Opony stanowią jeden z elementów w samochodzie, który jest najczęściej wymieniany. Ale czy wiemy jakie czynniki mają wpływ na oponę? na co musimy zwrócić uwagę przy ich wyborze? Poniżej kilka faktów o oponach

1. Opony letnie z głębokim bieżnikiem można stosować przez cały rok

Stan bieżnika opony nie zawsze świadczy o jej właściwościach jezdnych – szczególnie jeśli próbujemy zastosować ją do warunków innych niż jest przeznaczona. Na letnich oponach powinno jeździć się w temperaturach przekraczających 7 stopni Celsjusza. Kiedy temperatura jest niższa, to niezależnie od głębokości bieżnika opona zachowuje się jak plastik, a więc jej właściwości jezdne ograniczone są jedynie do faktu, że taka opona się tylko toczy, nie mówiąc już o hamowaniu gdzie przy prędkości ok 70-80 km/h wydłuża się ona o 6 metrów.

2. Nieprawidłowe ciśnienie w oponach prowadzi do nieprawidłowego spalania paliwa

Tutaj wszelkie badania wskazują jednoznacznie ze właśnie tak jest. Zbyt niskie ciśnienie powietrza w oponach prowadzi do zwiększonego zużycia paliwa.  Przelicznik jest mniej więcej następujący – 0,3 bara poniżej docelowego poziomu ciśnienia w oponach prowadzi do zwiększenia spalania nawet do 3 procent. Jest to szczególne istotne w przypadku długich tras.

3. Ważniejsze są opony przednie od tylnych – odpowiadają one za stabilizację samochodu

To oczywisty mit – jednakże wiele osób nadal jest tego zdania co prowadzi do tego, że decydują  się  na wymianę wyłącznie opon przednich. O ile przednie opony mają trochę więcej pracy niż tylne to jednak właśnie tylna oś jest tą, która decyduje o tym czy w trudnych warunkach wpadniemy w poślizg czy nie.

4. Nie potrzebujemy opon z wysokiem indeksem prędkości – jeśli danej prędkości nie będziemy rozwijać

Indeks prędkości opony to coś więcej niż oznaczenie z jaką prędkością może ona się toczyć. Opona z wyższym indeksem to opona bezpieczniejsza. Posiada wzmocnioną ścianę boczną, inaczej ułożone są warstwy i posiada twardszą mieszankę gumową. Przed wymianą opon warto sprawdzić jaki indeks prędkości do danego pojazdu zaleca producent aby uniknąć szybszego zużycia opony i tym samym zapewnić sobie większe bezpieczeństwo.

5. Opony zimowe są niepotrzebne skoro nie ma śniegu

Jest to mit. Nie tylko śnieg ma wpływ na bezpieczeństwo i komfort prowadzenia. Równie ważnym czynnikiem jest temperatura. Jeżeli spadnie poniżej 7 stopni Celsjusza, opona letnia traci swoje właściwości jezdne – o tym pisaliśmy w punkcie pierwszym. Zatem wymiana opon to nie tylko zalecenia producenta ale także realny wpływ na bezpieczeństwo jazdy.

6. Bieżnik nie ma znaczącego wpływu na drogę hamowania

To oczywisty mit – zobaczcie sami

informacje o oponach

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *