Okresowe badanie techniczne samochodu dostawczego

10 marca 2021

Na właścicieli pojazdów mechanicznych dopuszczonych do ruchu drogowego narzucono zgodnie z Prawem o ruchu drogowym “Badania techniczne pojazdów” obowiązek przedstawiania pojazdu do badania technicznego. Badania techniczne dzielimy na: badania okresowe, badania dodatkowe oraz badania co do zgodności z warunkami technicznymi.

Nie wymagamy wcześniejszej rezerwacji terminu, wystarczy przyjechać z dowodem rejestracyjnym pojazdu.

Okresowe badanie techniczne jest przeprowadzane po raz pierwszy na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Badaniu okresowemu nie podlega: nowy pojazd, dla którego wydano świadectwo zgodności WE, dopuszczenie jednostkowe pojazdu oraz zarejestrowany pojazd za granicą przez właściwy organ państwa członkowskiego za granicą do dnia terminu okresowego badania technicznego.

badanie techniczne samochodu osobowego o masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 t przeprowadza się przed upływem 3 lat od dnia pierwszej rejestracji, następnie przed upływem 5 lat i nie później niż przed upływem 2 lat od poprzedniego badania.

Badanie techniczne jest przeprowadzane na koszt właściciela lub posiadacza pojazdu, w [od 2017 r: Badanie techniczne przeprowadza się po uiszczeniu przez właściciela lub posiadacza pojazdu opłaty za przeprowadzenie badania technicznego i opłaty ewidencyjnej, w]:

1) podstawowej stacji kontroli pojazdów – w zakresie:

a. okresowego badania technicznego pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 t, z zastrzeżeniem lit. c,

b. dodatkowych badań technicznych w odniesieniu do pojazdów, o których mowa w lit. a, z zastrzeżeniem ust. 1a,

c. badań technicznych przyczep przeznaczonych do łączenia z pojazdami określonymi w lit. a, o ile stacja spełnia wymagania, o których mowa w przepisach wydanych na podstawie art. 84a ust. 1 pkt 1 ustawy w zakresie długości stanowiska kontrolnego;

2) okręgowej stacji kontroli pojazdów – w zakresie :

a. okresowego badania technicznego wszystkich pojazdów,

b. dodatkowych badań technicznych w odniesieniu do pojazdów, o których mowa w lit. a.

c. badań co do zgodności z warunkami technicznymi pojazdów zabytkowych.

Jak przygotować się na okresowe badanie techniczne?

Przed przedstawianiem pojazdu do badania technicznego warto umówić wizytę w Serwisie CEL lub innym warsztacie samochodowym, sprawdzić wszystkie punkty kontrolne i tym samym przygotować samochód do kontroli. Zyskujemy wtedy pewność, że badanie techniczne zakończy się uzyskaniem pozytywnego wpisu. Brak wiedzy na temat stanu pojazdu może generować dodatkowy koszt ponownego badania.  Pamiętajmy, że diagnosta może nakazać usunięcie usterek w ciągu 14 dni i wyznaczyć kolejny termin badania technicznego.

Wizyta trwa około 20-30 minut w czasie, której sprawdzane są następujące elementy:

Nie wymagamy wcześniejszej rezerwacji terminu, wystarczy przyjechać z dowodem rejestracyjnym pojazdu.

 • identyfikacja pojazdu
 • kontrola układu hamulcowego
 • sprawdzenie układu kierowniczego oraz zawieszenia
 • sprawdzenie ogumienia
 • sprawdzenie instalacji elektrycznej
 • inspekcja nadwozia
 • kontrola hałasu oraz spalin

Wybierając naszą stację CEL na przegląd samochodu dostawczego, możesz liczyć na wiele korzyści, takich jak:

 • Szybka obsługa: Nasza obsługa jest szybka i sprawna. Przegląd samochodu osobowego zajmuje nam zaledwie około 30 minut. Nie musisz czekać w długich kolejkach ani tracić czasu na umawianie się na termin.
 • Profesjonalizm: Nasz personel jest profesjonalny i kompetentny. Posiadamy odpowiednie kwalifikacje i uprawnienia do wykonywania przeglądów samochodów osobowych. Stosujemy się do obowiązujących przepisów i norm. Dbamy o jakość i dokładność naszych usług.
 • Dodatkowe usługi: Oferujemy także wiele innych usług serwisowych i naprawczych, takich jak wymiana oleju silnikowego i filtra oleju, wymiana płynu hamulcowego, wymiana płynu chłodzącego, wymiana klocków hamulcowych, wymiana rozrządu, wymiana opon, diagnostyka komputerowa, naprawa układu wydechowego i wiele innych. Możesz skorzystać z nich w ramach jednej wizyty lub umówić się na osobny termin.
 • Promocje: Oferujemy także atrakcyjne promocje dla naszych stałych i nowych klientów. Możesz skorzystać z rabatów, kuponów, gratisów i innych niespodzianek. Śledź naszą stronę internetową [stacjakontrolicel.pl] lub nasz profil na Facebooku, aby być na bieżąco z naszymi ofertami.

Przegląd samochodu dostawczego to nie tylko obowiązek, ale także sposób na dbanie o swój samochód i swoje bezpieczeństwo. W naszej stacji kontroli pojazdów CEL zapewniamy fachową i kompleksową obsługę każdego pojazdu. Nie zwlekaj, skorzystaj z naszej oferty i ciesz się z jazdy swoim samochodem.

Ile kosztuje badanie techniczne samochodu osobowego?

 • Samochód dostawczy – cennik

Kontakt – Stacja Kontroli Pojazdów

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *