Odgrzybianie klimatyzacji – ozonowanie czy metoda chemiczna?

28 kwietnia 2022

Wiosną kończą się skrajnie niebezpieczne warunki na drogach, zbliża się czas wakacyjnych wyjazdów. Zanim jednak poczujemy wiosenne odprężenie i przyjemność z jazdy w ciepłe dni, musimy dokonać przeglądu układów związanych ze schładzaczem.

Dodatkowo należy zadbać o dezynfekcję układu w celu pozbycia się bakterii i drobnoustrojów. Świadoma eksploatacja samochodu, wymusza szereg procedur serwisowych.

Przegląd klimatyzacji samochodowej wymaga sprawdzenia i uzupełnienia ilości odczynnika, odgrzybienia kanałów wentylacyjnych i wymiany filtra kabinowego. Warto wiedzieć o tym, że wszystkie te punkty są integralnym elementem inspekcji.

Odgrzybianie klimatyzacji

Odgrzybianie klimatyzacji można przeprowadzić na dwa sposoby.  Do wyboru mamy metodę chemiczną lub ozonowanie. Wybierając metodę chemiczną w kabinie rozpyla się środek chemiczny, który krążąc w układzie dezynfekuje jego poszczególne elementy.

Pianka jednak ma pewne zasadnicze wady. Jej skuteczność nie jest tak wysoka jak w przypadku ozonowania. Rurka przy rozpylaczu jest za krótka.

Uniemożliwia to dokładne wyczyszczenie kanałów. Częściowa dezynfekcja nie przyniesie zamierzonego skutku. Pozostała część bakterii ponownie się namnoży, a nieprzyjemny zapach powróci po kilku dniach.

Ozonowanie klimatyzacji

Wykorzystując drugą metodę – ozon, który krąży w kanałach wentylacyjnych, dokładniej czyścimy je z bakterii, jak i z nieprzyjemnych zapachów. Ozonowanie to proces dezynfekcyjny, czyli dogłębnie oczyszczający.

Z uwagi na silne właściwości utleniające ozonu, zabija bakterie, wirusy, grzyby, ich przetrwalniki, jak również niszczy alergeny wziewne i kontaktowe z kokpitu oraz parownika, filtra i kanałów wentylacyjnych.

Po spaleniu drobnoustrojów, ozon rozpada się do tlenu, którym oddychamy, nie pozostawiając żadnych chemicznych pozostałości – jest ekologiczny.

Ozon trwale usuwa wszystkie zapachy, a nie je maskuje jak na przykład choinka zapachowa. Usuwa zapachy odzwierzęce, stęchlizny, gnijących resztek jedzenia, środków czystości, potu, dymu papierosowego, perfum, rozlanych płynów i produktów przemiany materii grzybów.

Wymiana filtra przeciwpyłkowego.

Jesień i zima, to czas kiedy filtr zbiera nie tylko zanieczyszczenia z powietrza (a w tym drobinki soli i piachu), ale również i wilgoć. Materiałowa struktura wkładu podatna jest na rozwój bakterii.

Nawet jeżeli wentylacja zostanie odgrzybiona, w kabinie pasażerskiej nieprzyjemny zapach pozostanie za sprawą zanieczyszczonego filtra przeciwpyłkowego.

Jak dokonujemy serwisu klimatyzacji?

Wykonujemy przegląd / serwis klimatyzacji, bazując na rozległej wiedzy, szerokim doświadczeniu i doskonałym sprzęcie. Diagnozujemy usterki, wykorzystując urządzenia marki BOSCH.

Udzielany rozległych informacji na temat stanu klimatyzacji, a jeśli pojawia się taka potrzeba, podejmujemy się również naprawy, a także czyszczenia.

Podstawową czynnością jaką wykonujemy jest:

  • sprawdzenie stanu szczelności klimatyzacji
  • odciągnięcie czynnika chłodzącego
  • sprawdzenie szczelności układu klimatyzacji przez wytworzenie próżni w układzie
  • napełnienie klimatyzacji czynnikiem chłodzącym oraz olejem
  • wymiana filtra kabinowego

Jeśli trudno określić co jest przyczyną źle działającej klimatyzacji, warto oddać samochód do kompleksowego przeglądu. Sprawdzimy stan jej wszystkich elementów, takich jak kompresor klimatyzacji, osuszacz, chłodnica oraz stan przewodów klimatyzacji.

Decydując się na przegląd klimatyzacji wykonany przez nas, można liczyć również na korzystne ceny, porady specjalistów z zakresu serwisowania klimatyzacji, umówienie się na dogodne terminy w godzinach od 7:00 do 21:00 od poniedziałku do piątku. W soboty od 8:00 do 15:00.

Wychodząc naprzeciw potrzebom naszych klientów, wykonujemy przegląd klimatyzacji w samochodach osobowych oraz busach.

Serwis klimatyzacji – cena

Cena usługi uzależniona jest od pakietu. Czy zlecamy samo ozonowanie, czy również dodatkowe usługi? Dla zwiększenia skuteczności ozonowania zachęcamy do zlecenia usługi czyszczenia mechanicznego i chemicznego parownika oraz diagnostykę klimatyzacji samochodowej, której częścią jest sprawdzenie szczelności kanałów.

Godziny otwarcia:
Poniedziałek – Piątek 7:00 – 21:00
Sobota 8:00 – 15:00

Kom: 666 080 217
Telefon: 61 670 40 93

Poznań – Dopiewo – Dąbrówka
Ul. Polna 3 Dąbrówka (Trasa S11, węzeł Dąbrówka)
62-070 Dopiewo (2o km od Poznania)

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *