Legalizacja tachografów cyfrowych
Firmy prowadzące działalność związaną z transportem drogowym mają obowiązek stosowania oraz kalibracji tachografów. Legalizacja tachografów dotyczy przedsiębiorców posiadających pojazdy ciężarowe. Z kolei instalację, kalibrację i naprawę urządzeń rejestrujących mogą przeprowadzać jedynie uprawnieni instalatorzy lub warsztaty.
Kalibracja tachografów
Kalibracja tachografów w transporcie drogowym – regulują ją przepisy rozporządzenia Komisji (WE) nr 1360/2002 r. Pierwszą kalibracja tachografu cyfrowego powinna się odbyć w ciągu 2 tygodni od momentu zarejestrowania pojazdu. Kolejna kalibracja obowiązkowa jest co dwa lata, a także każdorazowo w sytuacji uszkodzenia tachografu lub w razie jego nieprawidłowego działania.
Powody dla których, konieczna jest kalibracja tachografu
- zmiana rozmiaru ogumienia w pojeździe
- gdy zmienia się numer rejestracyjny pojazdu
- 14 dni po rejestracji pojazdu
- wadliwe działanie tachografu
Obowiązek kalibracji co 24 miesiące
Kalibracja jest aktualizacją lub potwierdzeniem parametrów pojazdu przechowywanych w pamięci danych. Parametry pojazdu obejmują identyfikację pojazdu (numery VIN, VRN i kod rejestrującego Państwa Członkowskiego) i charakterystyki pojazdu, (wielkość opon), ustawienie ogranicznika prędkości (gdy dotyczy), bieżący czas UTC, bieżącą wartość licznika kilometrów).
Zachowuje ważność przez 24 miesiące, od dnia wykonania. Należy również pamiętać o innych powodach, ponownej kalibracji przed upływem jej czasu obowiązywania. Sytuacje, które wymuszają ponowną kalibrację, zawarte są w rozporządzeniu 1360/ 2002 r. popełniany błąd w firmach transportowych, to sytuacja, gdy numer rejestracyjny pojazdu od momentu jego przejęcia się zmienia.
W konsekwencji wymusza wykonanie ponownej kalibracji:
- Leasing, wykup pojazdu – ponowna kalibracja
- Zmiana rozmiaru ogumienia – ponowna kalibracja
Potrzebujesz dokonać legalizacji tachografu, odczytać tachograf? zadzwoń do nas Kom: 666 080 217
Dodaj komentarz