Korzyści z serwisowania klimatyzacji samochodowej? 3 punkt cię zaskoczy!

22 kwietnia 2022

Serwisowanie układu klimatyzacji – Dlaczego warto?

Układ klimatyzacji wymaga okresowej diagnostyki, a niekiedy napraw. Regularnie, raz do roku należy sprawdzać szczelność klimatyzacji przez odciągnięcie czynnika chłodzącego w celu pomiaru jego ilości. Następnie klimatyzację ponownie napełnia się odpowiednim czynnikiem roboczym z olejem. O niezbędnej ilości czynnika informuje naklejka umieszczona w komorze silnika albo instrukcja serwisowa producenta pojazdu. 

Klimatyzacja z uwagi na swoją konstrukcję i specyfikę pracy wymaga cyklicznych serwisów. Bez odpowiedniej konserwacji staje się siedliskiem wielu niebezpiecznych bakterii, wirusów, pleśni i grzybów. Jest to naturalne zjawisko towarzyszące samej jej eksploatacji. Wykraplająca się w chłodnicy klimatyzacji wilgoć oraz wysoka temperatura stanowią idealne warunki do rozwoju drobnoustrojów.

Kurz, bakterie, i pyłki znajdujące się w powietrzu gromadzą się w kanałach wentylacyjnych, wszelkiego rodzaju zakamarkach, desce rozdzielczej, a nawet tapicerce. Izolowane od niekorzystnych warunków atmosferycznych szybko się nagromadzają i podczas uruchomienia nawiewu rozprzestrzeniają się po wnętrzu pojazdu, czego efektem jest przykry zapach unoszący się z klimatyzacji.

Zaniedbana klimatyzacja znacząco obniża komfort jazdy. W przypadku mocno zanieczyszczonej klimatyzacji nie wystarczy już samo odgrzybianie – trzeba wymontować parownik i dokładnie go oczyścić. Demontaż taki wiąże się z dodatkowymi kosztami. Lepiej zatem regularnie ozonować i tym samym oczyszczać klimatyzację. Serwis klimatyzacji wydłuża wydajność  układu i znacząco podnosi komfort podróży.

Jeśli klimatyzacja nie funkcjonuje poprawnie, szyby parują, a z wentylacji wydobywa się nieprzyjemny zapach, są to wyraźne sygnały, że musimy zainterweniować i wybrać się do serwisu. Należy bowiem zdiagnozować stan kompresora, osuszacza, parownika, skraplacza oraz przewodów klimatyzacji.

Co więcej, układ klimatyzacji pracuje w uciążliwych warunkach, w skrajnych temperaturach i przy dużych wahaniach ciśnienia. Dlatego każdy użytkownik powinien wiedzieć, jak prawidłowo używać klimatyzacji:

  • jak najczęściej, ponieważ to wydłuża jej żywotność,
  • czynnik roboczy w układzie zawiera w sobie również olej, smarujący wszystkie wymagające tego podzespoły klimatyzacji, co zapobiega nadmiernemu tarciu i zużyciu np. kompresora. A ciągła praca układu zapewnia jego nieustanne smarowanie i ochronę.

Pamiętajmy też, że serwisowanie klimatyzacji powinno być przeprowadzane w odpowiednio przygotowanych pod względem technicznym i merytorycznym zakładzie, gdyż jest to proces wymagający nie tylko specjalistycznych urządzeń, ale i specjalistów.

Jak dbać o auto, by ograniczyć liczbę mikroorganizmów w jego wnętrzu?

Uzupełniamy standardowe sprzątanie pojazdu o dezynfekcję elementów częstego styku z naszymi dłońmi. Należą do nich: kierownica, deska rozdzielcza z często dotykanymi przyciskami i pokrętłami do radia i klimatyzacji, dźwignia zmiany biegów, klamki, przyciski/pokrętła do otwierania i zamykania szyb.

Czynniki wpływające na wydajność układu klimatyzacji

  • dym papierosowy,
  • wilgoć
  • resztki jedzenia,
  • rozlane napoje,
  • zanieczyszczenia obecne w powietrzu,

Jakie korzyści wynikają z czyszczenia klimatyzacji samochodowej?

  • dotyczące komfortu jazdy – czyszczenie oznacza m.in. neutralizację nieprzyjemnych zapachów (dymu papierosowego, zapachu zwierząt), a tym samym poprawę samopoczucia kierowcy i pasażerów,
  • zdrowotne – wynikające z eliminacji gromadzących się w instalacji pyłków, mikroorganizmów, bakterii, grzybów, pleśni itp. Tego typu drobnoustroje to podstawowe zagrożenie, które często pokrywa układ nawiewny klimatyzacji samochodowej. W praktyce, pozbywając się ich podczas czyszczenia, zabezpieczamy kabinę przed alergenami,
  • ekonomiczne – czyszczenie klimatyzacji zwiększa jej wydajność  i wydłuża żywotność poszczególnych części klimatyzacji (zanieczyszczenia mogą powodować uszkodzenia parownika, nagrzewnicy, zatarcia sprężarki)

Odgrzybianie klimatyzacji

Co kilka miesięcy powinno się również odgrzybiać system wentylacyjny pojazdu w celu zabicia żyjących w nim bakterii i grzybów. O obecności tych drugich świadczy m. in. nieprzyjemny zapach tuż po włączeniu nawiewu. Ozon dzięki silnym właściwościom utleniającym wyeliminowuje z powietrza uciążliwe zapachy powstałe w wyniku gromadzenia się pleśni i grzybów.

Proces ozonowania:

  • Umieszczenie ozonatora na siedzeniu pasażera lub podłodze przy siedzeniu pasażera lub wprowadzenie przewodu wentylacyjnego poprzez szczelinę uchylonego okna;
  • Uruchomienie silnika pojazdu;
  • Włączenie wentylatora na maksymalne obroty,
  • Ustawienie minimalnej temperatury;
  • Włączenie obiegu wewnętrznego;
  • Uruchomienie urządzenia na ok 15-30 min;
  • Czas trwania i skuteczność ozonowania uzależnione są nie tylko od wydajności urządzenia, ale i jednocześnie od intensywności zabrudzeń pojazdu.

Serwis klimatyzacji – cena

Cena usługi uzależniona jest od pakietu. Czy zlecamy samo ozonowanie, czy również dodatkowe usługi? Dla zwiększenia skuteczności ozonowania zachęcamy do zlecenia usługi czyszczenia mechanicznego i chemicznego parownika oraz diagnostykę klimatyzacji samochodowej, której częścią jest sprawdzenie szczelności kanałów.

Godziny otwarcia:
Poniedziałek – Piątek 7:00 – 21:00
Sobota 8:00 – 15:00

Kom: 666 080 217
Telefon: 61 670 40 93

Poznań – Dopiewo – Dąbrówka
Ul. Polna 3 Dąbrówka (Trasa S11, węzeł Dąbrówka)
62-070 Dopiewo (2o km od Poznania)

Jak dojadę

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *