Czy klimatyzacja samochodowa jest zdrowa?

2 maja 2019

Czy klimatyzacja samochodowa jest zdrowa?

Wiele osób skarży się na choroby wywołane klimatyzacją a lekarze je potwierdzają. Jednak nie jest to kwestia szkodliwości samej klimatyzacji ale jej stanu

Bezpieczna jest tylko klimatyzacja sprawna.

Zaniedbany układ, który nie jest regularnie czyszczony, staje się siedliskiem bakterii, grzybów i pleśni, mogących wywoływać alergie, przeziębienia i bóle głowy. Namnażają się one na wilgotnym parowniku.

Klimatyzacja ma działanie osuszające, zatem wysusza także oczy.

To szczególnie dokuczliwe dla osób, noszących soczewki kontaktowe. Trzeba pamiętać o dodatkowym nawilżaniu oczu, wystarczą do tego ogólnie dostępne krople nawilżające.

Klimatyzację wskazuje się też jako przyczynę przeziębień.

Lekarze radzą, aby temperatura w samochodzie była niższa maksymalnie o 6 – 7 ℃ od temperatury na zewnątrz. W praktyce wygląda to inaczej, a różnica kilkunastu ℃ wywołuje szok termiczny i przeziębienie.

Klimatyzacja ma działanie prozdrowotne.

Kierowca i pasażerowie, znajdujący się w schłodzonym wnętrzu w czasie upału, są spokojniejsi, mniej nerwowi i bardziej opanowani. Chłodniejsze powietrze sprawia, że uspokaja się puls i wzrasta koncentracja, co ma wpływ na bezpieczeństwo jazdy. Na spokój kierowcy i pasażerów wpływa też cisza, bo nie trzeba otwierać okien w czasie jazdy, aby schłodzić wnętrze pojazdu.

Po co robić przegląd klimatyzacji samochodowej?

Po pierwsze, aby usunąć z niej bakterie, grzyby i pleśnie.

Po drugie, aby zapewnić układowi pełną wydajność. Nieszczelna auto-klimatyzacja powoduje dodatkowe zużycie paliwa, ale nie zapewnia przyjemnego chłodu. Im mniej czynnika w układzie, tym większe obciążenie sprężarki i większe zużycie paliwa.

Po trzecie, aby zapobiec awariom. Wczesne wykrycie nieszczelności, niesprawności, braku czynnika chłodzącego i oleju mineralnego, a także uszkodzeń parownika, które mogą zniszczyć sprężarkę, pozwoli uniknąć wysokich kosztów napraw w przyszłości.

Jak często należy poddawać klimatyzacje przeglądom?

Specjaliści radzą, aby serwis klimatyzacji przeprowadzać raz w roku – najlepiej na wiosnę.

Serwis klimatyzacji samochodowej

Oferujemy obsługę klimatyzacji profesjonalnym urządzeniem marki BOSCH ASC611. W przypadku niesprawnej klimatyzacji samochodowej świadczymy usługę polegającą na zdiagnozowaniu usterki, która polega na specjalistycznych testach, których wyniki pozwalają na podjęcie skutecznych działań naprawczych. W naszym serwisie przegląd klimatyzacji polega na odzyskaniu pozostałego czynnika chłodzącego R134A, sprawdzeniu szczelności układu klimatyzacji, napełnieniu na nowo układu klimatyzacji czynnikiem chłodzącym. Wszystkie nasze usługi są wykonywane przy użyciu najwyższej jakości profesjonalnych urządzeń. Korzystanie ze świadczeń naszego Serwisu Klimatyzacji uchroni Państwa przed nieprzyjemnym zapachem we wnętrzu samochodu, a tym samym przed niebezpiecznymi chorobami układu oddechowego. Gwarantujemy profesjonalizm oraz najwyższą jakość wykonywanych przez nas usług, a także indywidualne i kompleksowe podejście do każdego z naszych klientów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *