Badania techniczne – 5 powodów, dla których warto je robić

6 sierpnia 2019

Badania techniczne – 5 powodów, dla których warto je robić

Czy wiecie, że prawie wszystkie samochody w Polsce przechodzą badania techniczne za pierwszym razem – aż 98,5 proc? Kiedy zestawimy to z ich średnim wiekiem – 15 lat w porównaniu z wiekiem aut w Skandynawii (10 lat), gdzie auta przechodzą badania techniczne za pierwszym razem w ilości 70%, liczba ta wydaje się dość niezwykła. Z czego to wynika? Tu już wchodzimy strefę domysłów, niemniej, aby przegląd techniczny wypadł pozytywnie, powinniśmy dbać o nasz samochód cały czas. Obowiązkowe badania techniczne tratujmy jako wizytę kontrolną, dzięki której będziemy w odpowiednim czasie mogli zareagować na ewentualne „dolegliwości: naszego pojazdu.

1.    Przeglądy techniczne robione regularnie – gwarantują bezpieczeństwo

To co istotne, to fakt, że obowiązkowe badanie techniczne, głównie sprawdza stan bezpieczeństwa naszego pojazdu. Zbadane zatem zostaną m.in.: nasze hamulce (siła hamowania oraz ich stan), stan ogumienia, stan zawieszenia (czy nie występują niebezpieczne luzy)

2.    Badania techniczne minimalizują ryzyko nagłej awarii

Wiedza, to podstawa, w każdej dziedzinie życia, nie inaczej ma się ona do mechaniki samochodowej. Jeśli odpowiednio reagujemy na zauważone nieprawidłowości, nasze aut będzie miało mniej szans, na zepsucie się nam w najmniej pożądanym momencie

3.    Regularne przeglądy techniczne to czysta ekonomia

Koszt przeglądu technicznego w stosunku do zbyt późnych napraw, jest bardzo niski. Te pieniądze lepiej wydać na podróże, niż niepotrzebne (zbyt późne) wizyty w warsztacie samochodowym.

4.    Ekonomia po raz drugi – badania techniczne zapewniają wyższą wartość rynkową auta

Pomyślcie ile kosztowałoby Wasze auto, gdyby nie posiadało historii w CEPIK-u? (Centralnej Ewidencji Pojazdów) Kupilibyście taki pojazd? Badania techniczne gwarantują rzetelną informację o stanie pojazdu.

5.    Samochód bez regularnych przeglądów technicznych to bomba z opóźnionym zapłonem

Dokładnie, jest to bomba. Samochód do którego nikt nie zagląda przez dłuższy okres czasu, jest pojazdem, który nie tylko może się zepsuć w każdej chwili, ale także stwarza bardzo poważne niebezpieczeństwo na drodze, nie mówiąc o możliwych karach (mandatach lub odebraniu dowodu rejestracyjnego)

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *