Badania techniczne taksówek

10 marca 2021

Badania techniczne dzieli się na okresowe, dodatkowe oraz co do zgodności z warunkami technicznymi. Co do zasady, okresowe badanie techniczne po raz pierwszy przeprowadza się przed pierwszą rejestracją pojazdu na terytorium kraju.

Taksówki, niezależnie od technicznych badań okresowych, podlegają dodatkowemu badaniu technicznemu.

“Pewne rodzaje pojazdów od razu podlegają corocznym badaniom technicznym. Są to pojazdy przewożące towary niebezpieczne, taksówki, pojazdy samochodowe konstrukcyjnie przeznaczone do przewozu osób w liczbie od 5 do 9, wykorzystywane do zarobkowego transportu drogowego osób, pojazdy marki “SAM”, pojazdy uprzywilejowane oraz zasilane gazem. Co jednak najważniejsze dla Czytelnika, są to również pojazdy używane do nauki jazdy lub egzaminu państwowego. Tak wynika z art. 81 ust. 6 ustawy Prawo o ruchu drogowym (Dz. U. z 2012 r. poz. 1137 ze zm.)”

Jak przygotować się na okresowe badanie techniczne?

Przed przedstawianiem pojazdu do badania technicznego warto umówić wizytę w Serwisie CEL lub innym warsztacie samochodowym, sprawdzić wszystkie punkty kontrolne i tym samym przygotować samochód do kontroli. Zyskujemy wtedy pewność, że badanie techniczne zakończy się uzyskaniem pozytywnego wpisu. Brak wiedzy na temat stanu pojazdu może generować dodatkowy koszt ponownego badania.  Pamiętajmy, że diagnosta może nakazać usunięcie usterek w ciągu 14 dni i wyznaczyć kolejny termin badania technicznego.

Wizyta trwa około 20-30 minut w czasie, której sprawdzane są następujące elementy:

  • identyfikacja pojazdu
  • kontrola układu hamulcowego
  • sprawdzenie układu kierowniczego oraz zawieszenia
  • sprawdzenie ogumienia
  • sprawdzenie instalacji elektrycznej
  • inspekcja nadwozia
  • kontrola hałasu oraz spalin

Ile kosztuje badanie techniczne taksówki?

Kontakt – Stacja Kontroli Pojazdów

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *