5 powodów dla których należy przeprowadzać konserwację hamulców

15 marca 2019

Zastanawialiście się kiedyś jak prawidłowo kontrolować, czy przeprowadzić konserwację hamulców w swoim samochodzie?  Czy w ogóle należy to robić? 

Hamulce – to podstawowy element mający wpływ na bezpieczeństwo w samochodzie. Wielu z nas zaczyna myśleć o nich dopiero wtedy, kiedy słyszy niepokojący hałas wydobywający się z okolic kół. 

Prawidłowe serwisowanie hamulców to czyszczenie i konserwacja, którą powinno przeprowadzić się zawsze podczas wymiany klocków lub tarcz hamulcowych ale także po okresie zimowym, który sprzyja dużemu zabrudzeniu, szczególnie elementów ruchomych w układzie.

Zestawiliśmy 5 najistotniejszych powodów, dla których warto przeprowadzić konserwację hamulców:

1. Kontrola stanu technicznego układu hamulcowego = mniejsze wydatki

Informacja o stopniu zużycia poszczególnych części zapobiega niekontrolowanym wydatkom, dodatkowo dbanie o sprawne działanie hamulców wydłuża ich czas eksploatacji a co za tym idzie przesuwa w czasie ewentualne wydatki.

2. Ochrona tarcz hamulcowych

Podczas konserwacji poznamy także dokładną grubość klocków hamulcowych, w ten sposób możemy uniknąć ich całkowitego zdarcia i ochronić tarcze hamulcowe przed niewłaściwą eksploatacją.

3. Pewność, że hamulce nie zawiodą w momentach “największej próby”

Podczas kontroli sprawdzane są m.in. prowadnice, które w momencie zapieczenia mogą spowodować zatrzymanie się klocków hamulcowych, a co za tym idzie hamulec nie będzie działał poprawnie. Kontrola tego elementu jest niezwykle istotna

4. Zabezpieczenie przed wyciekami płynu hamulcowego

Cylinderki hamulca, które wypychane są przez płyn hamulcowy pod ciśnieniem, posiadają gumową uszczelkę, która narażona jest na duże obciążenia i jest elementem, który najczęściej ulega uszkodzeniu. W odpowiednim czasie wykryte uszkodzenia zapobiegnie wycieku płynu hamulcowego

5. Najważniejsze – bezpieczeństwo

Sprawdzenie ewentualnych wycieków, stanu klocków hamulcowych, tarcz, zacisków oraz prowadnic, oględziny przewodów hamulcowych – dzięki tym informacjom dowiadujemy się, czy układ hamulcowych jest sprawny, ile jeszcze km pozostało nam do następnego serwisu hamulców i co najważniejsze, jak bezpieczne jest nasze auto.

Pewność sprawnego układu hamulcowego, działających wszystkich jego elementów to komfort podczas jazdy, który zapewnia nam o optymalnym hamowaniu naszego pojazdu, niezależnie od warunków pogodowych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *