Dlaczego odgrzybianie klimatyzacji jest takie ważne?

5 lutego 2018

Odgrzybianie klimatyzacji jest ważne! Jak często powinniśmy odgrzybiać układ klimatyzacji? Czym grozi brak odgrzybiania? Na te kilka pytań postaramy się odpowiedzieć w poniższym artykule.

Samochód bez klimatyzacji? Na takie rozwiązanie decyduje się coraz mniej osób. Dzięki klimatyzacji nawet w naprawdę upalne dni zapewnimy sobie komfort na najwyższym poziomie. Nie będzie oblewał nas pot. Nie zacznie nas z gorąca boleć głowa.

Klimatyzacja z racji panujących w niej warunków, to miejsce szczególnie upodobane przez grzyby i bakterie. Dlatego, aby nie odczuwać negatywnych konsekwencji jej użytkowania, niezbędne jest jej regularne czyszczenie i odgrzybianie klimatyzacji.

Czy wiecie, że klimatyzację samochodową wymyślono i wdrożono już w 1939 r.?

Historia klimatyzacji sięga już 80 lat. Od lat 60-tych mamy jej dynamiczny rozwój. Przez 60 lat nazbieraliśmy sporo dowodów zarówno na jej dobre oddziaływanie na człowieka jak i jej szkodliwość.   Na szczęście postęp technologiczny doprowadził nas do sytuacji, gdzie negatywne skutki oddziaływania klimatyzacji na człowieka możemy minimalizować. Z drugiej strony dzisiejszy design samochodów bardzo mocno sprzyja się ich nagrzewaniu (znaczne oszklenie) dlatego klimatyzacja jest już nie tylko swego rodzaju luksusem w samochodzie ale standardowym. Można rzec niezbędnym wyposażeniem.

W jaki sposób w klimatyzacji tworzą się grzyby i bakterie?

W jaki sposób działa klimatyzacja samochodowa opisywaliśmy w innym artykule. Jako wymiennik ciepła przyjmujący ciecz o bardzo niskiej temperaturze, parownik bezustannie pracuje w warunkach dużego zawilgocenia. Dlatego jest bardzo podatny na kolonizowanie przez grzyby, roztocza i bakterie. Do tego mamy prostą drogę do rozwoju wszelkich chorób.

Grzyby pleśniowe są wszechobecne w środowisku i cechuje je łatwa rozsiewalność, stąd kontakt organizmów żywych z ich toksynami jest powszechny poprzez inhalację, skórę oraz spożycie skażonej żywności. Zarodniki grzybów znajdują się przede wszystkim w powietrzu, wchodząc w skład bioareozolu.

Zarodniki dostające się drogą wziewną do organizmu mogą być źródłem toksyn. I takim bardzo często są. samochodem podróżujemy w różne miejsca, tylko czysta klimatyzacja, czyste filtry, są w stanie zapobiec ich pojawianiu się we wnętrzu pojazdu. Niestety, poprzez wilgoć, która jest nieodłącznym elementem sprawnie działającej klimatyzacji, nawet niewielka ilość grzybów, która dostanie się do samochodu, w szybkim czasie może się rozprzestrzenić.

Na czym polega odgrzybianie klimatyzacji – metody

Wybór tej właściwej zazwyczaj zależy od stopnia zanieczyszczenia parownika oraz całego układu.

Metoda pierwsza – tzw. chemiczna – polega  na wprowadzeniu do układu specjalnej pianki, której zadaniem jest dokładne spenetrowanie całego układu, a przede wszystkim ożebrowań parownika, oraz ich dezynfekcję. Jest to metoda najszybsza i najtańsza ale przez to przez wielu uznawana jako mało skuteczna, stosowana najczęściej w przypadku bardzo małych zabrudzeń parownika.

Ozonowanie klimatyzacji – w tej metodzie wpuszczamy ozon do samochodu, poprzez jego rozpylenie w postaci pary, ozon natychmiast zaczyna wchodzić w reakcje z  drobnoustrojami i doprowadza do ich utlenienia, a następnie całkowitego rozkładu.

Ostatnią powszechnie stosowaną metodą jest odgrzybianie ultradźwiękami. Do tego celu stosuje się specjalne urządzenie, które emituje ultradźwięki rozprowadzające po całym wnętrzu samochodu płyn odkażający. Ultradźwięki powodują, że płyn ten zmienia się w drobną mgiełkę i może przeniknąć do wszystkich zakamarków auta, skutecznie usuwając wszystkie gnieżdżące się w nim bakterię, a także przykre zapachy.

Nasz serwis wykonuje odgrzybianie klimatyzacji metodą ozonowania- sprawdzona i skuteczna, jej jedynym ubocznym aspektem może być specyficzny, bardzo krótko utrzymujący się zapach w samochodzie, dlatego przy każdym odgrzybianiu oferujemy zapachy do samochodu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *